Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. ارتش اسرائیل می‌گوید در پی انتقال امن بیماران از بیمارستان‌های شمال غزه است

  دریابان دانیئل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل می‌گوید نظامیان این کشور مسیرهای امنی را برای خروج بیماران و کارکنان درمانی از بیمارستان‌های شمال نوار غزه و انتقال آنها به مناطق جنوبی این باریکه برقرار کرده‌اند.

  به گفته دریابان هاگاری، ارتش اسرائیل با مدیران بیمارستان شفا در شهر غزه در تماس است تا «به انتقال امن بیماران و زخمی‌ها کمک کنند.»

  او هم‌چنین از آمادگی اسرائیل برای تخلیه کودکان بستری در بیمارستان شفا خبر داد.

  آقای هاگاری همچنین گفت ارتش اسرائیل ۳۰۰ لیتر سوخت در اختیار بیمارستان شفا قرار داده ولی حماس مانع از جمع‌آوری آن به وسیله مسوولان بیمارستان شده است.

  حماس این ادعا را رد کرده است.

  دکتر مروان ابوسعاده، رییس بخش جراحی بیمارستان شفا، به بی‌بی‌سی گفته این میزان سوخت تنها برای روشن نگه داشتن ژنراتورهای تولید برق بیمارستان به مدت نیم ساعت کفایت می کند.

  Hagari
 2. حمله آمریکا به اهداف سپاه و نیروهای نیابتی ایران در ابوکمال و میادین سوریه

  ایالات متحده از حمله به اهداف مرتبط با سپاه پاسداران و شبه نظامیان وابسته به ایران در خاک سوریه خبر داده است.

  لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده یکشنبه عصر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد حمله به اهداف متعلق به سپاه پاسداران در شرق سوریه در پاسخ به حملات علیه نظامیان آمریکایی در عراق و سوریه صورت گرفته است.

  بنا بر بیانیه آقای آستین،‌ اهداف مورد حمله یک مرکز آموزشی و یک خانه امن در نزدیکی شهرهای ابوکمال و میادین بوده‌اند.

  به گفته آقای آستین، جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحده با صدور فرمان این حملات نشان داده است که ایالات متحده اولویتی مهم‌تر از حفاظت از جان سربازانش ندارد و «از خود، نیروها و منافعش دفاع خواهد کرد.»

  وزارت دفاع آمریکا چهارشنبه گذشته نیز از حمله دو جنگنده اف-۱۵ به یک انبار مهمات متعلق به سپاه پاسداران در شرق سوریه خبر داده بود.

  Lloyd Austin
 3. «مرگ سومین نوزاد» بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان شفا در غزه

  یکی از پزشکان بیمارستان شفا در نوار غزه از مرگ سومین نوزاد بخش مراقبت‌های ويژه نوزدان این بیمارستان خبر داده است.

  دکتر مروان ابوسعاده، یکی از پزشکان بیمارستان شفا در پیامی صوتی که برای بی‌بی‌سی ارسال کرده، گفت این نوزاد به علت التهاب روده جانش را از دست داده است.

  شب گذشته نیز دو نوزاد دیگر این بخش جان سپرده بودند.

  این در حالی است که به خاطر قطع برق بخش مراقبت‌های ويژه نوزادان در بیمارستان شفا، همه ۳۹ نوزاد بستری در این بخش به اتاق جراحی قلب منتقل شده‌اند.

  برق اتاق‌های عمل بیمارستان شفا از باتری‌های خورشیدی تامین می‌شود و مانند دیگر قسمت‌ها به خاطر تمام شدن ذخیره سوخت بیمارستان دچار مشکل نشده است.

  دکتر ابوسعاده پیش‌بینی کرد نوزادان بیشتری به خاطر فقدان امکانات درمانی جانشان را از دست بدهند.

  ارتش اسراییل پیش‌تر آمادگی خود را برای انتقال این نوزادان به نقاط امنتر اعلام کرده بود ولی به گفته آقای ابوسعاده هیچ مرکز دیگری در نوار غزه وجود ندارد که بتواند از این نوزادان نگهداری کند.

  gaza
 4. افزایش تعداد کشته‌شدگان در نوار غزه

  مقام‌های درمانی حماس از افزایش تعداد کشته‌شدگان جنگ در نوار غزه به ۱۱۱۸۰ نفر خبر داده‌اند.

  بر اساس تازه‌ترین ارقام منتشر شده، ۴۶۰۹ نفر از کشته شدگان کودک و ۳۱۰۰ نفر از آنها زن هستند.

  حماس تعداد کل مجروحان در نوار غزه را ۲۸۲۰۰ نفر اعلام کرده است.

 5. تماس تلفنی رهبران آمریکا و قطر برای بررسی کمک‌رسانی به غزه

  جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحده و شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی، امیر قطر درباره تلاش‌های بشردوستانه برای کمک‌رسانی به ساکنان نوار غزه گفت‌و‌گو کرده‌اند.

  بنا بر بیانیه کاخ‌سفید، رهبران آمریکا و قطر یکشنبه در یک تماس تلفنی درباره لزوم حفاظت از غیرنظامیان در نوار غزه و تلاش‌های صورت گرفته برای افزایش کمک‌های بشردوستانه به این منطقه رایزنی کردند.

  بر این اساس، آقای بایدن از تعهد یکصد میلیون دلاری شورای همکاری خلیج فارس برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه قدردانی کرد.

  آقای بایدن همچنین از تلاش‌های قطر و شیخ تمیم برای آزاد کردن دو گروگان آمریکایی حماس تقدیر کرد.

  رهبران آمریکا و قطر بر لزوم آزادسازی فوری همه گروگان‌ها تاکید کردند.

  هم‌زمان، وزارت امور خارجه آمریکا از تماس تلفنی آنتونی بلینکن با همتای قطری خود در روز یکشنبه خبر داده است.

  getty
 6. چالش‌های غرب در جنگ اسرائیل-غزه

  گفتگوی بی‌بی‌سی فارسی را ببینید با جلال ایجادی عضو حزب سبزهای فرانسه و استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه کنام و مهرداد درویش‌پور جامعه‌شناس، در سه بخش:

  بخش اول

  بخش دوم

  بخش سوم

 7. صلیب سرخ: فاجعه‌ای غیرقابل تحمل در حال شکل‌گیری است

  کمیته بین‌المللی صلیب سرخ درخواست محافظت از شهروندانی را کرد که در تبادل آتش در غزه گیر افتاده‌اند، چه آنهایی که می‌خواهند از جایشان بروند چه آنها که همانجا که هستند، باقی مانده‌اند.

  در بیانیه صلیب سرخ آمده است: «درگیری‌هایی در مناطق بشدت پرازدحام در جریان است از جمله اطراف بیمارستان‌ها که جان بسیاری افراد آسیب‌پذیر را در معرض خطر قرار می‌دهد مثل کارکنان درمانی، بیماران، مجروحان، نوزادان نارس، معلولان و سالمندان.»

  ویلیام شومبرگ مدیر زیرگروه غزه در صلیب سرخ گفت: «یک فاجعه وحشتناک پیش چشم ما در حال شکل گرفتن است. مردم روز و شب با ما تماس می‌گیرند و می‌گویند می‌ترسند بیرون بروند از ترس اینکه کشته شوند و استدعای کمک برای رسیدن به جای امن را دارند.»

  «به عنوان کسی که کار بشر دوستانه می‌کند احساس درماندگی می‌کنم که تیم ما حداقل شرایط امنیتی را برای تحرک در شمال غزه را ندارد.»

  صلیب سرخ بشدت ابراز نگرانی کرد که «مرد و زن و بچه در حالیکه پرچم سفید تکان می‌دهند بدون ضروریاتی مثل آب و غذا باید کیلومترها از راه‌هایی بگذرند که در آن جسد افتاده است.»

  اما ارتش اسرائیل می‌گوید با اینکه سعی کرده خروج نوزادان از بیمارستان شفا را «تسهیل» کند، حماس در این کار «مداخله» کرده است.

  ریچارد هخت سخنگوی ارتش اسرائیل گفت: «ما داریم سعی می‌کنیم شاید با کمک واسطه راه حلی پیدا کنیم.»

  به گزارش پل آدامز خبرنگار بی‌بی‌سی از بیت‌المقدس، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت «سیصد لیتر» سوخت در محلی نزدیک به بیمارستان شفا در دسترس قرار داده شده اما کسی برای بردنش کاری نکرده و فرض بر این است که حماس مانع شده است.

  او گفت با این سوخت، انکوباتورهای بخش نوزادان می‌توانستند به کارشان ادامه دهند هر چند که گفت نمی‌داند این سوخت چقدر برق تولید می‌کند.

  ریچارد هخت گفت نمی‌داند در طول شب چه می‌شود «اما در نهایت قصد ما کمک و یاری است و به کسی در آن سو نیاز داریم که مشارکت کند» و «تنها مانع بین بیمارستان شفا و سوخت، حماس است.»

  حماس این را تکذیب کرده است.

  View more on twitter
 8. نخست‌وزیر و رهبران سیاسی فرانسه در صف اول تظاهرات علیه یهودستیزی در پاریس

  الیزابت بورن، نخست‌وزیر، و دو رئیس‌جمهور پیشین فرانسه در صف اول بزرگترین راهپیمایی علیه یهودستیزی در پاریس شرکت کردند.

  اکثر احزاب سیاسی فرانسه در این راهپیمایی شرکت کردند جز چپ افراطی، که آن را «حمایت بی‌قید و شرط از کشتار فلسطینیان» خوانده است.

  پلیس شمار شرکت کنندگان در تظاهرات پاریس را ۱۰۵ هزار نفر تخمین زده است. تظاهرات مشابهی در دیگر شهرهای فرانسه نیز برپا شده‌اند.

  این اولین بار است که یک تظاهرات بزرگ در فرانسه، احزاب راست افراطی هم شرکت می‌کنند. مارین لوپن، رهبر حزب دست راستی «جبهه ملی» که پدرش، رهبر سابق این حزب، به دلیل کم اهمیت جلوه دادن هولوکاست محکوم شده است، گفت موضوع این راهپیمایی ایستادگی در برابر بنیادگرایی اسلامی هم هست که یکی از محورهای اصلی مبارزات انتخاباتی اوست.

  از زمان شروع جنگ در غزه، حمله به جامعه یهودیان افزایش چشمگیری داشته است. فرانسه بزرگترین جمعیت یهودی و مسلمان در اروپا را دارد.

  در آستانه این راهپیمایی، امانوئل ماکرون گفته بود: «فرانسه‌ای که فرانسویان برای دین یا تبارشان در هراس باشند، فرانسه نیست.»

  View more on twitter
 9. پزشک بیمارستان الاهلی: امروز از ته دل گریه کردم

  یکی از پزشکان بیمارستان الاهلی غزه، شمار بیمارانی را که به این بیمارستان می‌آیند خارج از توان توصیف کرد و گفت این تنها بیمارستان فعال غزه است.

  بنا بر گزارش‌ها، بیمارستان قدس دومین بیمارستان بزرگ غزه سوختش تمام و فعالیتش متوقف شده اما نخست وزیر اسرائیل می‌گوید حماس پیشنهاد تهیه سوخت برای بیمارستان شفا را نپذیرفته است. حماس این را تکذیب می‌کند.

  دکتر فاضل نعیم جراح ارتوپد بیمارستان الاهلی که مرتب در شبکه‌های اجتماعی از اوضاع این بیمارستان خبر می‌دهد نوشت: «ما در بیمارستان الاهلی بانک خون نداریم و ذخیره خونمان تمام شده است» و جراحی‌ها بدون جایگزینی خون از دست رفته انجام می‌شوند.

  او همچنین نوشت: «من سعی می‌کنم با وجود دشواری مواردی که می‌بینم خودم را نگه دارم اما امروز نتوانستم و از ته دل گریه کردم.»

 10. خلاصه اخبار؛ آنچه تا کنون رخ داده است

  بیمارستان شفا
  Image caption: بیمارستان شفا
  • سازمان بهداشت جهانی می‌گوید ارتباط خود را با بیمارستان شفا، بزرگترین مرکز درمانی غزه، از دست داده است. بی‌بی‌سی نیز برای برقراری تماس با مشکل مواجه است.
  • یک پزشک در بیمارستان به رویترز گفته است که پزشکان «انتظار دارند هر روز نوزادان بیشتری را از دست بدهند» زیرا نیرو و امکانات کافی در بخش نگهداری نوزادان زودرس وجود ندارد. ما می‌دانیم که حداقل بیست نوزاد تازه متولد شده در یک اتاق عمل نگهداری می‌شوند.
  • اسحاق هرتزوگ رئیس‌جمهوری اسرائیل می‌گوید حماس در زیر بیمارستان شفا پایگاه دارد، موضوعی که حماس آن را رد می‌کند. او همچنین ادعاهایی مبنی بر فقدان برق در بیمارستان را رد کرد.
  • ارتش اسرائیل می‌گوید که در طول جنگ به بیمارستان آسیب نرسانده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که افرادی که قصد فرار دارند هدف تیراندازی قرار می‌گیرند.
  • رشدی ابوالعوف خبرنگار بی‌بی‌سی در غزه با فردی در دفتر سازمان ملل متحد در شهر غزه که شبانه مورد حمله قرار گرفت، صحبت کرده است. این دفتر نزدیک به بیمارستان شفا است. او به رشدی گفت که حدود چهل تانک و خودروی زرهی اسرائیلی در این نزدیکی وجود دارد و نظامی‌ها به غیرنظامیان آب دادند و به آنها گفتند که باید آنجا را ترک کنند.
  • جمعیت هلال احمر فلسطینی می‌گوید بیمارستان قدس، دومین بیمارستان بزرگ غزه، به دلیل اتمام ذخایر سوخت آن دیگر فعال نیست. این نهاد می‌افزاید که در پنج روز گذشته به سختی توانسته با کارکنان خود در بیمارستان تماس بگیرد.
  • حملات هوایی در جنوب ادامه دارد و گزارش شده است که بیش از بیست نفر در خان یونس کشته شده‌اند.
 11. گزارش رویترز به نقل از یک مقام فلسطینی: مذاکرات برای آزادی گروگان‌ها به تعلیق درآمده است

  گزارش ها حاکی از آن است که حماس به دلیل اقدامات اسرائیل در اطراف بیمارستان شفا در غزه، مذاکرات برای آزادی گروگان‌هایی را که در اختیار دارد، به حالت تعلیق درآورده است.

  خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام فلسطینی که در جریان این گفتگوها قرار دارد گزارش داد که با وجود پیشروی نیروهای اسرائیلی به عمق شهر غزه همچنان ادامه دارد.

  بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، یکشنبه به شبکه ان‌بی‌سی گفت که ممکن است یک توافق احتمالی برای آزادی گروگان‌ها وجود داشته باشد.

  او از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد. نخست وزیر اسرائیل گفت این می‌تواند مذاکرات را به خطر بیندازد: «فکر می‌کنم هرچه کمتر در مورد آن صحبت کنم، احتمال تحقق آن را بیشتر می‌کنم».

  پیشتر مایکل هرتزوگ سفیر اسرائیل در آمریکا در فاکس نیوز درباره تلاش‌ها برای آزادی گروگان‌ها گفته بود ما مطمئن نیستیم که حماس چقدر جدی است، و ترجیح می‌دهم آن را کنار بگذارم و برخی چیزها بهتر است در انظار عمومی مورد بحث قرار نگیرند.

 12. چند خبر کوتاه

  • آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل گفت حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل، مجازات جمعی مردم غزه را توجیه نمی‌کند: «نمی‌توان از کارهای وحشتناکی که حماس انجام داده است برای مجازات جمعی مردم فلسطینی استفاده کرد.»

  او به سی‌ان‌ان گفت «۱۰۱ نفر» از کارکنان سازمان ملل از ابتدای جنگ اخیر در غزه کشته شده‌اند.

  • بنیامین نتانیاهو در تل‌آویو با هئیتی از نمایندگان کنگره آمریکا به ریاست مایکل مک‌کول رئیس کمیته روابط خارجی کنگره ملاقات کرده است.

  جری موران سناتور ایالت کانزاس در این دیدار گفت: «سنای آمریکا حتی بدون حتی یک رای مخالف، که اتفاقی نادر است، از اسرائیل حمایت کرده است.»

  نخست‌وزیر اسرائیل هم گفت: «سنا و کنگره و همچنین طبقات مختلف مردم آمریکا درک می‌کنند که این جنگ تمدن و توحش است و اسرائیل در خط مقدم آن ایستاده و نه فقط برای خودش، بلکه برای آمریکا هم می‌جنگد.»

  • سرفرماندهی اروپایی ارتش آمریکا در بیانیه‌ای گفت یک هواپیمای نظامی‌اش در جریان «عملیات تمرینی دچار حادثه شده و سقوط کرده است.»

  در این بیانیه آمده که این حادثه دو روز پیش (جمعه دهم نوامبر) در شرق دریای مدیترانه رخ داده و به احترام خانواده‌های پنج سرنشینی که جان باختند، جزئیات بیشتری اعلام نمی‌شوند اما تاکید شده است که این «پرواز کاملا مربوط به تمرین بوده و هیچ نشانه‌ای از فعالیت خصمانه وجود ندارد.»

  با شروع جنگ اسرائیل-غزه، آمریکا با اعزام ناو گروه به مدیترانه شرقی به قصد «بازدارندگی»، حضور نظامی‌اش را در منطقه افزایش داده است.

 13. خبر فوریمقامات درمانی حماس در غزه: بیماران بیمارستان شفا در حال مرگ هستند چون امکان جراحی وجود ندارد

  بیمارستان شفا
  Image caption: بیمارستان شفا

  مقامات درمانی در غزه می‌گویند شفا بزرگترین بیمارستان این باریکه به‌دلیل کمبود امکانات تحت فشار است و «از کار افتاده است.»

  پیشتر اشرف القدره سخنگوی وزارت بهداشت غزه که در کنترل حماس است در مصاحبه با الجزیره گفت: «پنج نفر از مجروحان بیمارستان جان باختند زیرا پزشکان نتوانستند آنها را عمل کنند.»

  اشرف القدره می‌گوید پنج مجروح در این بیمارستان جان باختند چون امکان جراحی وجود نداشته است.

  او گفت که این موضوع به دلیل کمبود سوخت در بیمارستان بود و افزود که کل بیمارستان به دلیل حملات اسرائیل از کار افتاده است.

  مشخص نیست که این مجروحان دقیقا چه زمانی کشته شده‌اند.

  اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل پیشتر به بی‌بی‌سی گفته بود که «همه چیز در بیمارستان در حال کار است» و ادعای درباره کمبود برق را «حماس سر زبان‌ها انداخت.»

  ارتش اسرائیل حمله به این بیمارستان را رد کرده است اما می‌گوید که در نزدیکی این مرکز با حماس می‌جنگد.

  سازمان بهداشت جهانی هم می‌گوید ارتباط خود را با داخل غزه از دست داده است. سازمان بهداشت جهانی چندین بار بر عملکرد وزارت بهداشت غزه که در کنترل حماس است صحه گذاشته است.

 14. ببینید: صحنه جنگ در باریکه غزه

  آخرین تصاویر از امروز یکشنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ نوامبر از شمال و جنوب نوار غزه و مرز آن با اسرائیل.

  حمله به حیاط مدرسه آژانس امدادرسانی سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی که اکنون پناهگاه ساکنان غزه است
  Image caption: حمله به حیاط مدرسه آژانس امدادرسانی سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی که اکنون پناهگاه ساکنان غزه است
  حمله به حیاط مدرسه آژانس امدادرسانی سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی که اکنون پناهگاه ساکنان غزه است
  Image caption: نمایی دیگر از حمله به حیاط مدرسه سازمان ملل متحد، محل اسکان فلسطینی‌‌های جنگ‌زده در غزه
  حمله هوایی به خان یونس در جنوب نوار غزه در جایی که اسرائیل می‌گوید مناطق امن‌تر نوار غزه است
  Image caption: حمله هوایی به خان یونس در جنوب نوار غزه جایی که اسرائیل می‌گوید مناطق امن‌تر نوار غزه است؛ اسرائیل از مردم خواسته بود به از شمال به جنوب این باریکه بروند
  سربازان ارتش اسرائیل پس از جست‌وجوی برای یافتن بقایای کسانی که می‌گویند پس از حمله هفتم اکتبر شبه‌نظامیان فلسطینی ناپدید شده‌اند شده‌اند، مکانی در مجاورت نوار غزه و جنوب اسرائیل
  Image caption: سربازان ارتش اسرائیل پس از جست‌وجوی برای یافتن بقایای کسانی که می‌گویند پس از حمله هفتم اکتبر شبه‌نظامیان فلسطینی ناپدید شده‌اند شده‌اند، مکانی در مجاورت نوار غزه و جنوب اسرائیل
  تانک های ارتش اسرائیل در غزه، محل درگیری اسرائیل و شبه نظامیان حماس در امتداد مرز غزه و اسرائیل
  Image caption: تانک های ارتش اسرائیل در غزه، محل درگیری اسرائیل و شبه نظامیان حماس در امتداد مرز غزه و اسرائیل
 15. مشاور امنیت ملی کاخ سفید: آمریکا نمی‌خواهد شاهد تبادل آتش در بیمارستان‌های غزه باشد

  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، می‌گوید که آمریکا نمی‌خواهد شاهد تبادل آتش در بیمارستان‌های غزه باشد، بیمارستان‌هایی که اطرافشان در روزهای اخیر به کانون حملات اسرائیل علیه حماس تبدیل شده‌اند.

  وزارت بهداشت غزه که در کنترل حماس است می‌گوید درباره فرایندی که برای خروج نوزادان نارس از شفا، بیمارستان اصلی غزه، در نظر گرفته شده است، هنوز هیچ اطلاعاتی دریافت نکرده است.

  ارتش اسرائیل پیشتر گفته بود این نوزدان را به مکان امنی‌تر منتقل خواهد کرد.

  پزشکان آنجا می‌گویند که نوزادان و بیماران باقی‌مانده به دلیل قطع برق در خطر هستند.

  بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، گفته است که به بیمارستان پیشنهاد سوخت داده اما حماس آن را رد کرده است.

 16. خبر فوریتاکید سازمان بهداشت جهانی: به آمار وزارت بهداشت غزه درباره کشته‌شدگان اطمینان داریم

  سازمان بهداشت جهانی بار دیگر تاکید کرد که به آمار کشته‌شدگان وزارت بهداشت غزه که در کنترل حماس است اطمینان دارد.

  مقامات درمانی حماس می‌گویند شمار کشته‌شدگان در غزه از ۱۱ هزار نفر گذشته است.

  در همین حال مقامات اسرائیل اعلام کردند که شمار کشته شدگان حمله حماس به اسرائیل ۱۲۰۰ نفر است. اسرائیل پیشتر این رقم را ۱۴۰۰ نفر اعلام کرده بود اما دو روز پیش اعلام کردند که ۲۰۰ نفر از افرادی که گمان می‌کردند کشته شدند جنگجویان حماس بودند.

  چندی پیش سخنگوی سازمان بهداشت جهانی به بی‌بی‌سی گفت که این وزارتخانه با سایر مراکز بهداشت و درمانی که این نهاد بین‌المللی در سراسر جهان ارزیابی می‌کند، هیچ تفاوتی ندارد.

  سازمان بهداشت جهانی همچنین درخواست برای آتش‌بس و دسترسی بشردوستانه مستمر را تکرار و وضعیت غزه را «وحشتناک» توصیف کرد.

 17. از وضعیت بیمارستان‌های شمال غزه چه می‌دانیم؟

  غزه

  این هفته، سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که نیمی از ۳۴ بیمارستان‌های غزه از کار افتاده‌اند. در اینجا آخرین خبرها و اطلاعات در مورد برخی از بیمارستان‌های اصلی در شمال نوار غزه را مرور می‌کنیم:

  شفا

  سازمان بهداشت جهانی شب گذشته اعلام کرد که ارتباط خود را با این بیمارستان که بزرگترین بیمارستان غزه است از دست داده و نسبت به ایمنی کارکنان و بیماران در آنجا ابراز «نگرانی شدید» کرد.

  یکی از جراحان این بیمارستان پیشتر به بی‌بی‌سی گفته بود که کمبود سوخت به معنای از کار افتادن بیمارستان شفا است.

  صبح امروز یک مقام بهداشتی غزه که تحت کنترل حماس است گفت که بخش قلب این بیمارستان ویران شده است.

  اسرائیل بارها اتهامات مربوط به حمله نیروهایش به بیمارستان را رد کرده است، اما به درگیری با جنگجویان حماس در این منطقه اذعان کرده است.

  قدس

  صبح امروز، جمعیت هلال احمر فلسطینی اعلام کرد سوخت بیمارستان قدس تمام شده و این بیمارستان دیگر امکان خدمات رسانی ندارد. این سازمان گفت که کادر پزشکی همچنان در تلاش برای درمان بیماران بدون داشتن برق هستند.

  هلال احمر فلسطین پیشتر گفته بود که بیمارستان توسط تانک‌های اسرائیلی محاصره شده و از تیراندازی خبر داده بود.

  ارتش اسرائیل در پاسخ به سوال بی‌بی‌سی در این خصوص گفته است که نمی‌تواند درباره جزئیات عملیات نظامی «در حال انجام» اظهار نظر کند.

  بیمارستان اندونزی

  صبح امروز خبرگزاری رویترز ویدئویی از تلاش پزشکان بیمارستانی در شمال غزه را منتشر کرد که در حال تلاش برای مداوای نوزادی هستند که در حمله هوایی مجروح شده است.

  پزشکان این بیمارستان همچنین می‌گویند که آنها ذخایر برق و اکسیژن ندارند و مجبور به استفاده از احیاگرهای دستی شده‌اند.

  رنتیسی و نصر

  دیروز ارتش اسرائیل اعلام کرد که تقریبا به جز تعداد انگشت شماری از کارکنان و بیماران بستری در بیمارستان نصر، همه از این مرکز درمانی تخلیه شده‌اند.

  سازمان خیریه پزشکی پزشکان بدون مرز هم گفته است گزارش‌هایی دریافت کرده که تانک‌های اسرائیلی بیمارستان رنتیسی را محاصره کرده‌اند.

 18. پاپ خواستار محافظت از غیرنظامیان و آزادی گروگان‌ها شد

  پاپ فرانسیس

  پاپ فرانسیس خواستار رسیدگی فوری به وضعیت مجروحان و اجازه ارسال کمک‌های بشردوستانه بیشتر به غزه شد.

  پاپ در سخنرانی هفتگی خود در واتیکان گفت که ذهنش هر روز درگیر «رنج» و «وضعیت وخیم» سرزمین‌های اسرائیلی و فلسطینی است.

  او گفت «امید است به مجروحان غزه کمک شود. باید از شهروندان محافظت شود و کمک‌های بشردوستانه بیشتری به این جمعیت درمانده ارسال شود.»

  پاپ فرانسیس همچنین خواستار آزادی گروگان هایی شد که حماس در هفتم اکتبر از اسرائیل به غزه منتقل کرده است.

 19. ارتش اسرائیل می‌گوید چند غیرنظامی در شمال این کشور در اثر شلیک موشک از لبنان مجروح شدند

  یک نیروی حافظ صلح سازمان ملل در مرز لبنان مجروح شده است
  Image caption: یک نیروی حافظ صلح سازمان ملل هم در مرز لبنان مجروح شده است

  ارتش اسرائیل می‌گوید شماری از غیرنظامیان در شمال اسرائیل بر اثر شلیک موشک از لبنان زخمی شده‌اند.

  تصاویر ویدئویی که ظاهرا از صحنه حمله گرفته شده است، نشان می‌دهد که چند خودرو آتش گرفته‌اند.

  ارتش اسرائیل می‌گوید در واکنش حملاتی تلافی‌جویانه را آغاز کرده است.

  همچنین گزارش رسیده که شب گذشته، یکی از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد هدف قرار گرفته شده است. وضعیت کنونی او که هویتش فاش نشده، پایدار و در حال بهبودی است. عامل این تیراندازی هنوز مشخص نیست.

  از زمانی که درگیری‌های کنونی بین اسرائیل و حماس آغاز شد، روزانه درگیری‌هایی در مرز بین اسرائیل و لبنان رخ داده است.

  نیروهای حزب‌الله لبنان تحت حمایت ایران در بیشتر این موارد دست داشته است.

  یوآو گالانت وزیر دفاع اسرائیل روز شنبه هشدار داد که آنچه او «اشتباهات» حزب‌الله لبنان خواند، می‌تواند باعث جنگ در لبنان شود.

  جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله لبنان پیشتر هشدار داده بودند که اگر اسرائیل حملاتش را به غزه متوقف نکند، ممکن است دامنه جنگ گسترش پبدا کند.

 20. خبر فوری«گروهی از غیرنظامیان از گذرگاه رفح عبور کردند»

  بر اساس خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی مصر که نخواسته‌اند نامشان فاش شود، گروهی از غیرنظامیان امروز با عبور از گذرگاه رفح به سمت مصر، غزه را ترک کردند.

  این بدان معناست که این گذرگاه برای اولین بار در سه روز گذشته با موفقیت باز شده است.

  بی‌بی‌سی هنوز جزئیاتی در مورد اینکه این افراد چه کسانی هستند، اطلاعی در دست ندارد.